Daugelio prestižinių premijų laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas yra vienas ryškiausių kolektyvų Lietuvos kultūriniame gyvenime, pelno geriausius įvertinimus Lietuvoje ir užsienyje. Debiutavęs 1965-aisiais, 1972 m. laimėjo aukščiausią kvartetų konkurso Lježe (Belgija) apdovanojimą, 1973 m. jam buvo suteiktas Valstybinio Vilniaus kvarteto vardas. 1979 m. kolektyvui paskirta valstybinė premija, 2002 m. – Lietuvių fondo (JAV) kultūrinė muzikinė dr. Antano Razmos premija, 2004 m. – Lietuvos nacionalinė premija, 2005 m. – Baltijos Asamblėjos premija, 2012 m. už nuopelnus kultūrai kvartetas apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle.
2015 m. nuo pirmos dienos griežusi kvarteto primarijė prof. Audronė Vainiūnaitė pirmojo smuiko pareigas perdavė savo mokinei smuikininkei Daliai Kuznecovaitei, 2020 m. su kolektyvu atsisveikino penkis dešimtmečius šiame ansamblyje griežęs violončelininkas Augustinas Vasiliauskas. 2023 metus kolektyvas pasitinka tokios sudėties: Dalia Kuznecovaitė (I smuikas), Algirdas Šochas (II smuikas), Kristina Anusevičiūtė (altas) ir violončelininkas Viktoras Rekalo (Ukraina).
Viena pagrindinių ansamblio misijų – ryškinti savo bendravardį miestą pasaulio žemėlapyje. Vilniaus kvartetas apkeliavo daugybę užsienio šalių, koncertavo tokiose prestižinėse salėse kaip Niujorko „Carnegie Hall“, Leipcigo „Gewandhaus“, Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Miuncheno „Bayerische Rundfunk“, Toronto „Glen Gould studio“, Grenoblio „Salle Olivier Messiaen“, Zalcburgo „Mozarteum“ ir kitose; 2013 m. ansamblis atstovavo Lietuvai mūsų šalies pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai skirtuose koncertuose Egipte ir Prancūzijoje. Savo krašto muzikinę kultūrą kvartetas garsino tarptautiniuose festivaliuose: Brėgenco (Austrija), Echternacho, Burglinstero (Liuksemburgas), Cervanteso (Meksika), Kuhmo ir Nantalio (Suomija), „Liturginio kalendoriaus“ ciklo (Italija), „Schreyahner Herbst“, „Musica viva“, „Ükermerkische Woche“, Šlėzvigo-Holšteino (Vokietija), Ohajo (JAV) universiteto, Mil Hilo (Didžioji Britanija), „Rencontres musicales le Prée“, „De Radio France et Montpellier“, Hectoro Berliozo, „Vakarų–Rytų“, Pirėnų, „Listomanijos“ (Prancūzija), „West Cork“ (Airija), Vilniaus, Pažaislio, „Gaidos“, Thomo Manno, Vilniaus styginių kvartetų ir kt.
2018 m. minint Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, kvarteto koncertinės kelionės vedė nuo Vilniaus iki Tel Avivo ir Jafos Izraelyje, Kijevo, Lvovo, Ivano Frankivsko ir Dnipro Ukrainoje; su įvairiais koncertais bei edukacine programa „Lietuviška muzika Lietuvos 100-mečiui“ keliauta po Lietuvos miestus ir miestelius.
Vilniaus kvarteto scenos partneriai – įžymūs scenos meistrai ir jaunieji muzikai, tokie kaip Tatjana Nikolajeva, Michailas Pletniovas, Michelas Lethiecas, David Geringas, Jurijus Bašmetas, Vladimiras Fedosejevas, Mūza Rubackytė, Andrius Žlabys, Golda Vainberg-Tatz, Vytautas Sondeckis, Jonė Kaliūnaitė, Indrė Petrauskaitė, Merūnas Vitulskis, Jomantė Šležaitė, Jurgis Karnavičius, Guoda Gedvilaitė, Sonatos ir Roko Zubovų fortepijoninis duetas, Ugnius Pauliukonis, Onutė Gražinytė, Viktoras Palėjus, Dovilė Kazonaitė, Katerina Diadura ir kiti.
Gausybė įdomių, reikšmingų kvarteto programų ir ciklų telkia publiką, lavina jos skonį, supažindina su šio žanro šedevrais ir mažai Lietuvoje žinoma muzika, garsiais atlikėjais ir talentingu jaunimu. Ansamblis yra atlikęs koncertų ciklus „Pasaulio meno meistrai ir Vilniaus kvartetas“, „Lietuvos kompozitorių kvartetinė muzika“, „Visi Ludwigo van Beethoveno styginių kvartetai“, „Visi Josepho Haydno styginių kvartetai“, šešių koncertų ciklą „Romantinės ir lietuvių šiuolaikinės muzikos vakarai“, penkiolikos koncertų ciklą „Europos Sąjungos šalių kamerinės muzikos vakarai“, aštuonių koncertų ciklą „Wolfgangas Amadeus Mozartas ir Viena“, devynių programų ciklą „Kvartetas ir fortepijonas“ ir kt. Kvartetas kasmet atlieka tradicines savo programas „Naujamečiai vakarai su Vilniaus kvartetu“, Didžiąją savaitę palydi su Josepho Haydno kūriniu „Septyni paskutiniai mūsų Išganytojo žodžiai ant kryžiaus“, nuolat dalyvauja koncertuose, skirtuose visai šeimai, edukacinėse programose, puoselėja ciklo „Jaunieji Lietuvos talentai ir Vilniaus kvartetas“ tradiciją. Kvartetas kasmet pateikia klausytojams naujų partitūrų, ypač daug dėmesio skiria lietuvių muzikai, yra pagriežęs daugiau nei šimtą lietuvių autorių kūrinių, kurių pusė buvo sukurta specialiai jam.
Kolektyvas yra padaręs daugybę įrašų radijo fondams, Lietuvoje, Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV išleista per 40 vinilinių ir kompaktinių jo plokštelių. 2010 m. Sankt Peterburge išleistas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos styginių kvartetui šio ansamblio įgrotas CD; su kitais atlikėjais įgrojo Jeronimo Kačinsko kamerinių kūrinių plokštelę. 2011 m. pasirodė plokštelės su dainininku Merūnu Vitulskiu, su soliste Ona Kolobovaite, skirtos Roberto Schumanno 200-osioms gimimo metinėms; 2012 m. išleista Vilniaus kvarteto ir dainininko Liudo Mikalausko įrašyta plokštelė „Maironio balsu“ (buvo pristatyta 2012 m. rugpjūčio 9 d. LR Seime per koncertą, skirtą pasaulio lietuvių suvažiavimui). 2012–2013 m. LNF išleido dvi koncertų ciklo „Intro musica“ kompaktines plokšteles, kuriose Vilniaus kvartetas įgrojo įrašų su fleitininke Vilmante Kaziulyte, klarnetininku Vytautu Giedraičiu ir vargonininke Karolina Juodelyte. 2012 ir 2013 m. garsi įrašų kompanija „Toccata Classics“ išleido Vlado Jakubėno ir Jeronimo Kačinsko kamerinių kūrinių CD (tarp kitų atlikėjų kelis opusus įgrojo ir Vilniaus kvartetas). 2019 m. su dainininke Asta Krikščiūnaite įrašė Arvydo Malcio kūrinį „Jazmino giesmė“ autorinėje kompozitoriaus kompaktinėje plokštelėje.
2020 m. Vilniaus kvartetas žymiausios Suomijos klasikinės ir šiuolaikinės muzikos įrašų leidyklos „Ondine“ užsakymu įrašė visus lietuvių muzikos klasiko Jurgio Karnavičiaus styginių kvartetus. Pirmieji du įrašyti su ilgamečiu kvarteto violončelininku Augustinu Vasiliausku, o Nr. 3 ir Nr. 4 – su jo studentu Deividu Dumčiumi.
„Minint kvarteto 55-metį norėtųsi susimąstyti apie XXI amžiaus sukrėtimus ir lūžius, apie šį metą, kuris yra pajėgus nublokšti kultūros vyksmą į antrą planą, nutraukti tradicijų tąsą, užsidaryti tik savyje. Kultūrinės tradicijos perdavimas yra nuolatinė kova su naikinančia jėga, su užmarštimi. Kas kitas, jei ne mes, kultūros pasaulio atstovai, esame atsakingi už meno išlikimą, už tai, ant kokių pamatų stovės rytojaus kultūra, kokių vertybių vedami gyvensime? Manau, kad būtent tai ir yra viena didžiausių mano bei mūsų kolektyvo atsakomybių ir užduočių“, – sakė Vilniaus kvarteto primarijė Dalia Kuznecovaitė.
Trumpa kvarteto biografija
Daugelio prestižinių premijų laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas yra vienas ryškiausių kolektyvų Lietuvos kultūriniame gyvenime, pelno geriausius įvertinimus Lietuvoje ir užsienyje. Debiutavęs 1965-aisiais, 1972 m. laimėjo aukščiausią kvartetų konkurso Lježe (Belgija) apdovanojimą, 1973 m. jam buvo suteiktas Valstybinio Vilniaus kvarteto vardas. 1979 m. kolektyvui paskirta valstybinė premija, 2002 m. – Lietuvių fondo (JAV) kultūrinė muzikinė dr. Antano Razmos premija, 2004 m. – Lietuvos nacionalinė premija, 2005 m. – Baltijos Asamblėjos premija, 2012 m. už nuopelnus kultūrai kvartetas apdovanotas Šv. Kristoforo statulėle.
Ryškindamas savo bendravardį miestą pasaulio žemėlapyje, Vilniaus kvartetas apkeliavo daugybę užsienio šalių, koncertavo prestižinėse salėse ir tarptautiniuose festivaliuose. 2013 m. ansamblis atstovavo Lietuvai mūsų šalies pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai skirtuose koncertuose Egipte ir Prancūzijoje. 2018 m. minint Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, kvarteto koncertinės kelionės vedė nuo Vilniaus iki Tel Avivo ir Jafos Izraelyje, Kijevo, Lvovo, Ivano Frankivsko ir Dnipro Ukrainoje.
Vilniaus kvarteto scenos partneriai – įžymūs scenos meistrai ir jaunieji muzikai. Gausybė įdomių kvarteto programų ir ciklų telkia publiką, lavina jos skonį, supažindina su šio žanro šedevrais ir mažai Lietuvoje žinoma muzika. Kvartetas kasmet pateikia klausytojams naujų partitūrų, ypač daug dėmesio skiria lietuvių muzikai, yra pagriežęs daugiau nei šimtą lietuvių autorių kūrinių, kurių pusė buvo sukurta specialiai jam.
Kolektyvas yra padaręs daugybę įrašų radijo fondams, Lietuvoje, Rusijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV išleista per 40 vinilinių ir kompaktinių jo plokštelių. 2020 m. Vilniaus kvartetas žymiausios Suomijos klasikinės ir šiuolaikinės muzikos įrašų leidyklos „Ondine" užsakymu įrašė visus lietuvių muzikos klasiko Jurgio Karnavičiaus styginių kvartetus.
Koncertai
Kontaktai
El. p.: koncertuskyrius@filharmonija.lt
Tel.: +370 5 266 52 19
DALIA KUZNECOVAITĖ
Tel.: +370 5 266 52 46
El. p.: vilnius.quartet@filharmonija.lt