Bilietai
Kalendorius
Kalendorius
**
P A T K P Š S
Kiti miestai
Čiurlionio kvartetas

Čiurlionio kvartetas

Susibūręs 1968 metais, 2023-aisiais švenčiantis 55-metį, Čiurlionio kvartetas tebegarsėja kaip išradingas ir techniškai pažangus kolektyvas. 1990 m. Čiurlionio kvartetui pirmajam iš mūsų šalies menininkų buvo suteiktas aukščiausias apdovanojimas – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija. 2004 m. tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Šveinfurte (Vokietija) ansamblis laimėjo II premiją, 2005 m. didelio užsienio publikos ir spaudos susidomėjimo sulaukė Čiurlionio kvarteto koncertai pasaulinėje parodoje „EXPO Aichi“ Japonijoje ir pristatymas VCD formatu pasaulinėje „MIDEM 2005“ mugėje Prancūzijoje.

Kvartetas yra koncertavęs visoje Europoje: nuo Islandijos iki Rusijos ir nuo Norvegijos iki Italijos; taip pat Kanadoje, JAE, JAV, Meksikoje, Japonijoje bei Kinijoje, griežė tokiose salėse kaip Leipcigo „Gewandhaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Bonos „Beethovenhaus“, Berlyno „Schauspielhaus“, Paryžiaus „Musée d’Orsay“ ir daugelyje kitų, prestižiniuose festivaliuose „Prahos pavasaris“, „Berliner Festwochen“, „Vlaanderen“, „Janačkuv Mai“, „Moravijos ruduo“, Šlėzvigo-Holšteino, „Meranofest“, „Europamusikale“, „Amadeo“ Zagrebe. Po debiuto garsiojoje Londono „Royal Festival Hall“ kultūros žurnalas „Musical Opinion“ rašė apie nuostabią, tiesiog genialią kūrinių interpretaciją, kuri Londono kamerinės muzikos mėgėjams priminė, kaip turi būti atliekama kvarteto muzika. Po gastrolių užsienio šalyse kolektyvas nuolat sulaukia puikių atsiliepimų spaudoje (Vengrijos „Magyar Hírlap“, Vokietijos „Schwarzwälder Bote“, Norvegijos „Bergens Tidende“ ir kt.).

Čiurlionio kvarteto repertuarą sudaro klasikos, romantizmo, XX ir XXI a. muzika. Kolektyvas yra parengęs koncertų ciklus, skirtus Johanneso Brahmso ir Bélos Bartóko kūrybai, griežė monografinius Wolfgango Amadeus Mozarto, Dmitrijaus Šostakovičiaus, Franzo Schuberto, Roberto Schumanno, Lotynų Amerikos kompozitorių koncertus, teatralizuotus koncertus visai šeimai. Minint Mykolo Kleopo Oginskio gimimo 250-ąsias metines, kvartetas su specialia programa koncertavo ne tik Lietuvoje, bet ir Italijoje – Florencijoje, Akviloje ir Romoje. Pastaraisiais metais kvartetas Lietuvoje ir Italijoje atliko baroko muzikos programas su Francesko Mammola (mandolina, Italija), Nijole Dorotėja Beniušyte (klavesinas, Italija, Lietuva), Lietuvos scenose inicijavo originalius klasikos ir džiazo projektus, dalyvavo plataus žanrinio konteksto koncertuose, atliko tokias intriguojančias programas kaip „e/q, elektronika kvartetui“, „Siaubinga muzika“, „Greiti ir įsiutę“, tango su tarptautiniu Tanios Naranjo ir Minnos Weurlander duetu. 2020-aisiais parengė koncertų Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms, su įvairaus žanro programomis gastroliavo Lietuvos miesteliuose (Naujojoje Akmenėje, Lazdijuose, Pajevonyje, Kelmėje, Jašiūnuose, Šiauliuose, Trakuose, Paliesiuje ir kitur).

Ypač daug dėmesio kvartetas skiria lietuvių muzikai – pirmą kartą atliko nemažai Felikso Bajoro, Vytauto Barkausko, Jurgio Juozapaičio, Dianos Čemerytės ir kitų kompozitorių kūrinių, lietuvių autorių premjeromis pradėjo Kristijono Donelaičio metų (2014) renginius, nuolat dalyvauja aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“. Svarbi kolektyvo misija – garsinti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardą. Antai per visus 2011 metus, skirtus Čiurlionio mirties 100-osioms metinėms, kvartetas pagrojo 100 koncertų įvairiose Lietuvos ir užsienio scenose, į programas įtraukdamas Čiurlionio kūrinius, turą baigė UNESCO salėje Paryžiuje. Čiurlionio kūrinius kvartetas nuolat atlieka ir Lietuvoje, ir užsienyje.

Per pastaruosius kelerius metus Lietuvos kultūrą kolektyvas reprezentavo JAV, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, „Šilko kelio“ festivalio renginiuose Kinijoje, Šv. Magnuso festivalyje Škotijoje, „Prahos pavasaryje“ Čekijoje, Lietuvos kultūros sezonų pradžios renginiuose Krokuvoje. Aktyviai dalyvavo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio renginiuose Lietuvoje ir užsienyje – Olborge (Danija), Antverpene (Belgija), tarptautiniuose festivaliuose „Kuršių nerija“, „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“, „ArsSummerfest“, „Muzika Jašiūnų dvare“ ir daugelyje kitų. 2022 m. gegužę kvartetas įgyvendino Nacionalinės filharmonijos projektą „Litvakų muzikos keliais“ – atliko koncertų ciklą Lietuvos miestų ir miestelių sinagogose ir pristatė naują vinilinę plokštelę „Šviesiam atminimui“, taip pat koncertavo Krokuvos (Lenkija) sinagogoje, rudenį Gento festivalyje Belgijoje su Kurtu Van Eeghemu publiką supažindino su Čiurlionio kūrybos fenomenu, o spalio mėnesį dalyvavo svarbiuose vyriausybiniuose renginiuose Japonijoje: surengė koncertų Lietuvos ir Japonijos draugystės 100-mečio proga, kuriuose dalyvavo Japonijoje viešinti Lietuvos premjerė, kultūros ir kūrybinių industrijų atstovų delegacija, Japonijos politikai, verslo, akademinio ir kultūros pasaulio atstovai. 2023-ieji taip pat paženklinti intensyvia koncertine veikla, dalyvauta tarptautiniuose festivaliuose (Thomo Manno, Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu), koncertuota įvairiuose Lietuvos miestuose, gastroliuota Belgijoje.

2018 m. kovą nuo pat įsikūrimo griežęs ilgametis kvarteto violončelininkas Saulius Lipčius savo pultą užleido į Lietuvą iš Austrijos sugrįžusiam Glebui Pyšniakui. Nuo 2021 m. lapkričio mėnesio prie kvarteto violončelės pulto muzikuoja jauna talentinga muzikė Elena Daunytė.

Nemažai kūrinių Čiurlionio kvartetas yra įrašęs Lietuvos ir užsienio radijo bei garso įrašų studijose, taip pat į vinilines ir kompaktines plokšteles. Minėtini įrašai su žymiu pianistu Levu Natochenny, flamandų kompozitoriaus Kooso de Muinko kūrinių kompaktinė plokštelė (įrašyta Olandijoje), autorinė kvarteto plokštelė VCD formatu ir kt.

Kvarteto scenos partneriai yra įvairūs žinomi muzikai, tarp jų – dainininkai Asta Krikščiūnaitė, Edmundas Seilius, Judita Leitaitė, Dovilė Kazonaitė, prancūzų arfininkė Florence Sitruk, belgų klarnetininkas Eddy Vanoosthuyse, pianistai Jurgis Karnavičius, Gabrielius Alekna, Petras Geniušas, Gytis Cinauskas, Levas Natochenny, Tania Naranjo, Ralfas Taalas, Anastasia Injushina, Simona Zajančauskaitė, akordeonininkai Minna Weurlander, Martynas Levickis, Aurelija Matulevičiūtė, liaudies dainininkė Veronika Povilionienė, saksofonininkas Petras Vyšniauskas, trimitininkas Dovas Lietuvninkas, Baltijos gitarų kvartetas, vokalinis ansamblis „Jazz Island“ ir daugybė kitų. Čiurlionio kvarteto nariai griežia unikaliais XVIII a. italų meistrų instrumentais, pasirodo ir kaip solistai, dalyvauja įvairiuose ansambliuose ir kūrybiniuose projektuose.

 

Trumpa kvarteto biografija

Susibūręs 1968 metais, 2023-aisiais švenčiantis 55-metį, Čiurlionio kvartetas tebegarsėja kaip išradingas ir techniškai pažangus kolektyvas. 1990 m. Čiurlionio kvartetui pirmajam iš Lietuvos menininkų buvo suteiktas aukščiausias apdovanojimas – Nacionalinė kultūros ir meno premija. 2004 m. tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse Šveinfurte (Vokietija) ansamblis laimėjo II premiją. Didelio užsienio publikos ir spaudos susidomėjimo sulaukė Čiurlionio kvarteto koncertai pasaulinėje parodoje „EXPO Aichi“ Japonijoje, pasaulinėje „MIDEM 2005“ mugėje Prancūzijoje, gastrolės Europoje, Kanadoje, JAE, JAV, Meksikoje, Japonijoje bei Kinijoje. Kvartetas griežė tokiose salėse kaip Leipcigo „Gewandhaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Bonos „Beethovenhaus“, Paryžiaus „Musée d’Orsay“ ir daugelyje kitų, dalyvavo prestižiniuose festivaliuose, tarp kurių „Prahos pavasaris“, „Janačkuv Mai“, „Moravijos ruduo“, Šlėzvigo-Holšteino, „Europamusikale“, „Amadeo“ Zagrebe, „Šilko kelio“ festivalio renginiai Kinijoje, Šv. Magnuso festivalis Škotijoje, Lietuvos kultūros sezonų pradžios renginiai Krokuvoje. Aktyviai dalyvavo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio renginiuose Lietuvoje, Danijoje ir Belgijoje.

Kolektyvas yra parengęs koncertų ciklus, skirtus Johanneso Brahmso ir Bélos Bartóko kūrybai, griežė monografinius Wolfgango Amadeus Mozarto, Dmitrijaus Šostakovičiaus, Franzo Schuberto, Roberto Schumanno, Lotynų Amerikos kompozitorių koncertus, teatralizuotus koncertus visai šeimai. Minint Mykolo Kleopo Oginskio gimimo 250-ąsias metines, kvartetas su specialia programa koncertavo Lietuvoje ir Italijoje, vėliau šiose šalyse atliko baroko muzikos programas su Francesko Mammola (mandolina, Italija) ir Nijole Dorotėja Beniušyte (klavesinas, Italija, Lietuva). Lietuvos scenose kvartetas inicijuoja originalius klasikos ir džiazo projektus, dalyvauja plataus žanrinio konteksto koncertuose („e/q, elektronika kvartetui“, „Siaubinga muzika“, „Greiti ir įsiutę“), programose su tarptautiniu Tanios Naranjo ir Minnos Weurlander duetu. 2020-aisiais parengė koncertų Ludwigo van Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms.

2022 m. gegužę kvartetas įgyvendino Nacionalinės filharmonijos projektą „Litvakų muzikos keliais“ – atliko koncertų ciklą Lietuvos miestų ir miestelių sinagogose ir pristatė naują vinilinę plokštelę „Šviesiam atminimui“, taip pat koncertavo Krokuvos (Lenkija) sinagogoje, rudenį Gento festivalyje Belgijoje su Kurtu Van Eeghemu publiką supažindino su Čiurlionio kūrybos fenomenu, o spalio mėnesį dalyvavo svarbiuose vyriausybiniuose renginiuose Japonijoje: surengė koncertų Lietuvos ir Japonijos draugystės 100-mečio proga, kuriuose dalyvavo Japonijoje viešinti Lietuvos premjerė, kultūros ir kūrybinių industrijų atstovų delegacija, Japonijos politikai, verslo, akademinio ir kultūros pasaulio atstovai. 2023-ieji taip pat paženklinti intensyvia koncertine veikla, dalyvauta tarptautiniuose festivaliuose (Thomo Manno, Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu), koncertuota įvairiuose Lietuvos miestuose, gastroliuota Belgijoje.

Ypač daug dėmesio kvartetas skiria lietuvių muzikai, yra pirmą kartą atlikęs nemažai Felikso Bajoro, Vytauto Barkausko, Jurgio Juozapaičio, Dianos Čemerytės ir kitų kompozitorių kūrinių, nuolat dalyvauja aktualiosios muzikos festivalyje „Gaida“. Svarbi kolektyvo misija – garsinti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardą: per visus 2011 metus, skirtus Čiurlionio mirties 100-osioms metinėms, kvartetas pagrojo 100 koncertų įvairiose Lietuvos ir užsienio scenose, Čiurlionio kūrinius nuolat atlieka ir Lietuvoje, ir užsienyje.

2018 m. kovą nuo pat įsikūrimo griežęs ilgametis kvarteto violončelininkas Saulius Lipčius savo pultą užleido į Lietuvą iš Austrijos sugrįžusiam Glebui Pyšniakui. Nuo 2021 m. lapkričio mėnesio prie kvarteto violončelės pulto muzikuoja jauna talentinga muzikė Elena Daunytė.

Nemažai kūrinių Čiurlionio kvartetas yra įrašęs Lietuvos ir užsienio radijo bei garso įrašų studijose, taip pat į vinilines ir kompaktines plokšteles. Minėtini įrašai su žymiu pianistu Levu Natochenny, Kooso de Muinko kūrinių kompaktinė plokštelė (įrašyta Olandijoje), autorinė kvarteto plokštelė VCD formatu ir kt.

Čiurlionio kvarteto nariai griežia unikaliais XVIII a. italų meistrų instrumentais, pasirodo ir kaip solistai, dalyvauja įvairiuose ansambliuose ir kūrybiniuose projektuose.

Renginiai

2024 07 28
Sekmadienis
15.00
Jašiūnų dvaras
Jašiūnai
Organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
2024 09 22
Sekmadienis
16.00
Filharmonijos Mažoji salė
Vilnius
Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija

Kontaktai

Meno vadovas
JONAS TANKEVIČIUS
Tel.: +370 5 266 52 62
El. paštas: ciurlionio.kvartetas@filharmonija.lt

Kiti atlikėjai