Bilietai
Kalendorius
Kalendorius
**
P A T K P Š S

Mistiškasis tereminas ir Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras

2024 12 27
19.00
Vilnius
Filharmonijos Didžioji salė
Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija
Trukmė: ~2 val.
Amžiaus cenzas: 7 m.
Nuo Eur BILIETAI

Atlikėjai

LIETUVOS SIMFONINIS PUČIAMŲJŲ ORKESTRAS
(vyr. dirigentas Karolis Variakojis)
Solistė KATICA ILLÉNYI (tereminas, Vengrija)

Programa

Ástor Piazzolla, Ennio Morricone, Miklós Rózsa, Cole Porter, Charlie Chaplin, Giacomo Puccini, Faustas Latėnas ir kt.

Apie renginį

Idėjų nestokojantis, šiuolaikiškas ir universalus Lietuvos simfoninis pučiamųjų orkestras atlieka įvairių žanrų ir stilių muziką, rengia įdomias temines programas, pasirodo su žymiais Lietuvos ir užsienio solistais. Šįkart kolektyvas su įviariaspalve programa ne tik šventiškai pasitinka Naujuosius metus, bet ir pristato mažai žinomą instrumentą – tereminą.

Tai vienas keisčiausių muzikos instrumentų. Jį sudaro dvi metalinės antenos, sukuriančios elektromagnetinius laukus, ir du radijo dažnio generatoriai. Pirštų judesiais, atliekamais tarp dviejų antenų, elektriniai impulsai yra sustiprinami ir perduodami į garsiakalbį. Įdomu, kad šį instrumentą 1920 m. sukūrė išradėjas ir būsimas SSRS šnipas Leonas Tereminas. Jis kūrė ne muzikos instrumentą, o įrenginį, kuris galėtų išmatuoti dujų tankį. Paaiškėjo, kad prie matuoklio priartinus ranką, galima išgauti įvairiausius garsus. 1928 m. savo išradimą Tereminas pristatė Niujorke ir sukėlė didelį ažiotažą (nors komercinės sėkmės nesulaukė). Vėliau tereminas buvo primirštas, kol 6-ajame dešimtmetyje Holivudo kūrėjai jį pradėjo naudoti siaubo filmų garso takeliams. Vėliau savo įrašuose jį panaudojo „The Rolling Stones“, „Led Zeppelin“, „The Beach Boys“, Jeanas-Michelle’is Jarre’as ir kiti. Ryškiausiai instrumentas atgimė, kai Robertas Moogas, įkvėptas teremino, sukūrė legendinį savo vardo sintezatorių.

Šiuo neįprastu įrenginiu Vilniuje su orkestru muzikuoja virtuozė, smuikininkė ir vokalistė iš Vengrijos Katica Illényi – vienodai sėkmingai įvaldžiusi klasikos, džiazo, world music žanrus, apdovanota „Išskirtinio Vengrijos menininko“, „eMeRTon“ (Vengrijos nacionalinio radijo) apdovanojimais, Ferenco Liszto premija ir kt., išleidusi dvi dešimtis albumų, visame pasaulyje koncertuojanti muzikė. Atlikėja jau yra koncertavusi Kaune, kur su Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“ pristatė programą „Claros Rockmore pasaulis“. „Nepamiršiu tos nakties, kai pirmą kartą „YouTube“ pamačiau Rockmore vaizdo įrašą, kuriame ji atliko Camille’io Saint-Saënso „Gulbę“. Iš pradžių net nepastebėjau, kad ji kažkuo groja, – tik svarsčiau, kaip kažkas gali dainuoti tokiu aukštu balsu. Vėliau pastebėjau, kad Clara judina rankas. Vaizdo įrašo pavadinime buvo parašyta „tereminas“, tad puoliau internete ieškoti daugiau informacijos apie jį. Pasirodo, tereminas – pirmasis pasaulyje elektroninis muzikos instrumentas. Tąnakt iš susijaudinimo net nepavyko užmigti. Buvau tikra, kad noriu išmokti juo groti“, – yra pasakojusi K. Illényi.