Čekų muzikos galia. LNSO, Lukáš Vondráček, Marek Prašil

2024 11 09

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
(meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)
Solistas LUKÁŠ VONDRÁČEK (fortepijonas, Čekija)
Dirigentas MAREK PRÁŠIL (Čekija)

BEDŘICH SMETANA – „Šárka“ iš simfoninių poemų ciklo „Mano tėvynė“ („Má vlast“) (kompozitoriaus 200-osioms gimimo metinėms)
BÉLA BARTÓK – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 3, Sz 119, BB 127
ANTONÍN DVOŘÁK – Simfonija Nr. 9 e-moll, „Iš Naujojo pasaulio“, op. 95, B. 178

Prieš keletą metų Filharmonijoje įvykęs čekų muzikos koncertas sukėlė didelį publikos susidomėjimą, tad Nacionalinė filharmonija, bendradarbiaudama su Čekijos Respublikos ambasada, kviečia į antrą „Čekų muzikos galią“. Šiemet minime kompozitoriaus Bedřicho Smetanos 200-ąsias gimimo metines, taigi koncertą pradės šio čekų muzikos klasiko simfoninė poema „Šárka“ (1875, apie senovės čekų karžygę Šárką) iš ciklo „Mano tėvynė“. Vakaro pabaigoje – čekų romantizmo dainiaus Antoníno Dvořáko paskutinė 9-oji simfonija „Iš Naujojo pasaulio“ (1893). Kompozitorius ją sukūrė gyvendamas Amerikoje, kurią tuo metu dažnas vadino Naujuoju pasauliu. JAV Dvořákas ne tik vadovavo Niujorko konservatorijai, bet ir sėmėsi įkvėpimo iš vietos kultūros, studijavo indėnų melodijas ir epą, domėjosi juodaodžių dainomis.

Pianistas Lukášas Vondráčekas pelnė pasaulinį pripažinimą tapęs laureatu daugelyje tarptautinių konkursų, tarp kitų – Grand Prix 2016 m. Karalienės Elžbietos Briuselyje, Vano Cliburno, San Marino, Unisos (Pretorija, Pietų Afrika) pianistų konkursuose, jis pasirodo Hamburgo „Elbphilharmonie“, Leipcigo „Gewandhaus“, „Wiener Konzerthaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“ scenose diriguojant Paavo Järviui, Yannickui Nézet-Séguinui, Christophui Eschenbachui, Gianandrea Nosedai, Jakubui Hrůšai ir kitiems. L. Vondráčekas atliks vengrų kompozitoriaus Bélos Bartóko Trečiąjį koncertą fortepijonui ir orkestrui, sukurtą paskutiniais gyvenimo metais Niujorke (1945).

Prie Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro dirigento pulto stoja jau mūsų publikai žinomas Marekas Prášilas – Nacionalinio Moravijos-Silezijos teatro dirigentas, tarptautinio muzikos festivalio „Prahos pavasaris 2022“ debiutantas. M. Prášilas bendradarbiauja su daugeliu Čekijos teatrų ir orkestrų, o pastaraisiais metais vis dažniau pasirodo užsienio scenose: Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Pietų Korėjoje ir kitur.

Koncertas rengiamas bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje