LNSO, smuiko žvaigždė Leila Josefowicz ir dirigentas Peteris Rundelis ruošiasi festivalio „Gaida“ atidarymui

Pirmą kartą Lietuvoje koncertuosianti pasaulinio garso smuikininkė Leila Josefowicz (Kanada, JAV) jau atvyko į Vilnių ir pradeda repeticijas su įžymiojo vokiečių maestro Peterio Rundelio diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO). Jų koncertas pradės spalio 19 – lapkričio 6 d. vyksiantį aktualios muzikos festivalį „Gaida“. LNSO šis koncertas taps išskirtiniu dar ir dėl to, kad vyks ne orkestrui įprastoje Nacionalinės filharmonijos salėje, o naujojoje LVSO koncertų salėje, tad festivalio proga LNSO pirmą kartą galės išbandyti naujosios salės erdvę ir jos akustiką.

Festivalio atidarymo koncerte spalio 19 d. skambės Leilos Josefowicz su LNSO atliekamas Smuiko koncertas, kurį solistei sukūrė vienas žymiausių šių laikų italų kompozitorių Luca Francesconi, o orkestras dar atliks dviejų festivalio in focus kompozitorių – Milane gyvenančios garsios lietuvių kūrėjos Justės Janulytės ir žinomo vokiečių autoriaus Enno Poppe – kūrinius. Atliekant įspūdingą, į meditaciją panardinantį J. Janulytės kūrinį „Recordare“ prie orkestro prisijungs valstybinis choras „Vilnius“.

Šių dviejų kviestinių kompozitorių muzika bus ir plačiau pristatoma festivalyje, kiti jų kūriniai nuskambės įvairiuose „Gaidos“ koncertuose, kuriuos rengia Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Lietuvos kamerinis orkestras, violončelininkų grupė „Cello Club“, Berlyno muzikos kolektyvas „Ensemble mosaik“ ir kt.

Spalio 28 d. Nacionalinėje filharmonijoje bus rengiamas susitikimas-pokalbis su šiais kompozitoriais, tad publika galės išgirsti intriguojančias detales apie jų kūrybą, įkvėpimus ir įvairias gyvenimiškas paslaptis.

Justė Janulytė yra viena žinomiausių tarptautinėje scenoje Lietuvos kompozitorių. 2009 m. ji laimėjo pirmąją vietą UNESCO organizuojamoje Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje Paryžiuje. 2011 m. J. Janulytei įteikta Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Jaunojo menininko premija. 2017 m. kompozitorė apdovanota Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, 2019 m. laimėjo Miuncheno konkursą „Musica femina“. Ji yra bendradarbiavusi su daugybe garsiausių pasaulio ansamblių ir solistų, tarp kurių – Berlyno „Konzerthaus“ simfoninis orkestras, BBC simfoninis ir BBC Velso nacionalinis orkestras, Helsinkio filharmonijos, Lenkijos nacionalinės filharmonijos orkestrai, Vakarų Vokietijos radijo, Venecijos teatro „La Fenice“ simfoniniai orkestrai, „London Sinfonietta“, „BBC Singers“ ir daugelis kitų garsių Europos kolektyvų. J. Janulytė yra Monako princo Pierre’o fondo muzikinės tarybos narė.

Berlyne gyvenantis Enno Poppe, vienas svarbiausių šių laikų Vokietijos kompozitorių, yra ne tik klasikinę kompoziciją bei garso sintezę įvaldęs muzikos kūrėjas, bet ir žinomas dirigentas, dirigavęs žymiausiems šiuolaikinės muzikos ansambliams „Klangforum Wien“, „Musikfabrik“, „Ensemble Resonanz“, „Ensemble mosaik“ ir kt. Jo kūrinius atlieka Helsinkio filharmonijos, Los Andželo filharmonijos, Bavarijos radijo, BBC Škotijos, Vakarų Vokietijos radijo simfoniniai orkestrai, jie įtraukiami į Zalcburgo festivalio bei festivalių „Musica viva“ (Miunchenas), „MaerzMusik“ (Berlynas) ir daugelio kitų programas, jo kompozicijas yra dirigavę tokie batutos meistrai kaip Pierre’as Boulezas, Susanna Mälkki, Emilio Pomárico, Peteris Rundelis ir kt. Enno Poppe yra Berlyno menų akademijos Busoni kompozicijos prizo bei Ernsto von Siemenso muzikos fondo prizo laureatas, Berlyno menų akademijos, Šiaurės Reino-Vestfalijos mokslų ir menų akademijos, Bavarijos dailiųjų menų akademijos narys.

Trečioji kviestinė festivalio „Gaida“ kompozitorė, su kuria publika turės galimybę susipažinti gyvai, – tai amerikiečių muzikos žvaigždė, dainininkė ir kūrėja Caroline Shaw. Jos koncertas vyks gruodžio 5 d. LVSO koncertų salėje. Čia ji pasirodys kartu su įžymia Niujorko mušamųjų grupe „So Percussion“. O jos kūrinys „Entr’acte“ nuskambės spalio 25 d. Lietuvos kamerinio orkestro ir smuiko virtuozo Hugo Ticciati koncerte Nacionalinėje filharmonijoje.

Tarptautinio aktualios muzikos festivalio „Gaida“ atidarymo koncertas, kuriame dalyvaus Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vyks spalio 19 d. 19 val. Vilniuje, naujoje LVSO koncertų salėje. Visa festivalio programa – svetainėje www.gaida.lt.

Parengta pagal festivalio „Gaida“ inf.