Bilietai
Kalendorius
Kalendorius
**
P A T K P Š S

Laiškai romantikams

2024 12 11
19.00
Vilnius
Filharmonijos Didžioji salė
Organizatorius: Lietuvos nacionalinė filharmonija
Trukmė: ~2 val.
Amžiaus cenzas: 7 m.
Nuo Eur BILIETAI

Atlikėjai

VALSTYBINIS VILNIAUS KVARTETAS
SIMONAS POŠKA (fortepijonas)

Programa

LEOŠ JANÁČEK – Styginių kvartetas Nr. 2 „Listy důvěrné“ („Intymūs laiškai“)
ANTONIN DVOŘÁK –
Du valsai styginių kvartetui, op. 54;
Fortepijoninis kvintetas Nr. 2, op. 81, A-dur

Apie renginį

Ilgametis kamerinio muzikavimo tradicijų puoselėtojas, daugelio prestižinių premijų laureatas Valstybinis Vilniaus kvartetas nuolat rengia įdomias programas, teminius ciklus, publiką supažindina su šio žanro šedevrais ir mažai Lietuvoje žinoma muzika. Šiame kvarteto koncerte skamba čekų autorių kamerinio žanro opusai, pasakojantys istorijas ir atveriantys slapčiausius pačių kompozitorių išgyvenimus.

Leošo Janáčeko Styginių kvartetas Nr. 2 „Intymūs laiškai“ perteikia neišsipildžiusios kompozitoriaus meilės istoriją. 1917 m. atostogaudamas Moravijos kurorte šešiasdešimtmetis kūrėjas įsimylėjo antikvariato prekiautojo žmoną, kuriai buvo dvidešimt šešeri. Nors atsako ir domėjimosi jo kūryba iš jos nesulaukė, Janáčekas nuolat siuntė jai laiškus iki pat savo mirties po vienuolikos metų. Laiškuose, kuriuos kompozitorius perteikė ir per muziką, atsiveria skausmingai atviras vienišo menininko portretas jo kūrybinių galių viršūnėje.

Valstybinis Vilniaus kvartetas nuolat muzikuoja su įvairiais scenos partneriais iš Lietuvos ir pasaulio. Šiame koncerte susitinka su jaunu talentingu pianistu Simonu Poška – IX Tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso II vietos laureatu, konkursų „Lisztofonija“, „Muzika be ribų“ ir kt. nugalėtoju, šių metų kovą skambinusiu išskirtiniame renginyje – Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje įžangos koncerte – solo ir su pianiste Mūza Rubackyte, prancūzų orkestrui diriguojant Sébastienui Billardʼui. Pianistas ir Valstybinis Vilniaus kvartetas koncertą pabaigs ryškiu akcentu – Antonino Dvořáko Fortepijoniniu kvintetu, op. 81, taip pažymėdami ir 120-ąsias kompozitoriaus mirties metines.

Spalvingas, melodingas, gyvas ir romantinio polėkio kupinas Dvořáko kvintetas yra laikomas vienu tobuliausių šio žanro pavyzdžių. Ypač žavi antroji dalis Dumka: Andante con moto, atspindinti etninės muzikos formos – dumkos – gelmes (dumka vadinama kai kurių slavų tautų – ukrainiečių, lenkų, slovakų – liaudies dainos rūšis arba epinė baladė, kuriai būdinga elegiška, sentimentali ir melancholiška nuotaika, dažnai svyruojanti nuo liūdesio iki džiūgavimo).