Victorienas Vanoostenas ir LNSO imasi apokaliptinės Brucknerio simfonijos

Lietuvos publikos pamėgtas maestro Victorienas Vanoostenas ir jo diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) imasi žymiausios – Aštuntosios – Antono Buknerio simfonijos, kurią amžininkai siūlė pavadinti „Apokaliptine“. Didingiausias genialiojo austrų kompozitoriaus kūrinys, atliekamas didžiausios sudėties orkestro, Filharmonijos scenoje skambės balandžio 26-ąją.
Vienas žymiausių Lietuvos muzikologų Adeodatas Tauragis rašė: „Dešimtys knygų parašyta apie Antoną Brucknerį, žymiausią XIX a. II pusės austrų simfonistą. Bet kaip skirtingai vertinama jo kūryba! Vieni mano, kad jo simfonijos reikšmingiausios po Beethoveno ir kupinos kilnių jausmų, dvasinio atsinaujinimo, kiti kaltina Brucknerį daugiažodžiavimu, retorika, proziškumu. Argumentų pakanka abiem pusėms, tačiau kritikuojančių balsų vis mažėja. Aišku, kad Schuberto–Brucknerio–Mahlerio kūryba sudaro nuoseklią vadinamojo „dainų simfonizmo“ liniją – savitą ir reikšmingą XIX a. II pusės simfoninės muzikos atšaką. Brucknerio muzika imponuoja epišku monumentalumu, galingu skambėjimu, didingomis „gotiškomis“ formomis. Priekaištauti jam už ilgus kūrinius reikštų priekaištauti už tai, kad jis Bruckneris...“
Iš tiesų Aštuntoji kompozitoriaus simfonija yra didžiausia ir ilgiausia, ji trunka apie pusantros valandos, didžiausia – ir orkestro sudėties prasme. Autorius ją kūrė ir taisė nuo 1884 iki 1892 metų. Kaip ir visas Brucknerio simfonijas, Aštuntąją galima vadinti „garsų katedra“, kuriai iškilti prireikė laiko, o jos didybė daro neišdildomą įspūdį.
Bruckneris kaip kompozitorius pripažintas tik po Septintosios simfonijos atlikimo 1884 m., jam buvo jau penkiasdešimt metų, iki tol orkestrai dažnai atmesdavo jo kūrinius kaip „nepagrojamus“, o 1892 m. Vienoje įvykusi Aštuntosios simfonijos premjera pagaliau atnešė autoriui triumfą. Publika buvo tiesiog sukrėsta kūrinio didingumo, minties gylio, dvasios jėgos, o recenzentai rašė, kad tai „žymiausia XIX a. simfonija“. Amžininkai ją siūlė pavadinti „Apokaliptine“.
„Kai kuri meną, prisilieti prie dieviškumo. Dažniausiai tai pajuntu su LNSO“, – yra sakęs Brucknerį diriguosiantis prancūzų maestro V. Vanoostenas, nuo 2024 m. tapęs pagrindiniu kviestiniu LNSO dirigentu. Būtent Brucknerio muzika šią kūrybinę dirigento mintį turėtų išreikšti visu savo didingumu.
Priminsime, kad Prancūzijos Respublikos ordinu už nuopelnus Prancūzijos kultūrai apdovanotas V. Vanoostenas laukiamas daugelyje pasaulio salių, būdamas Tulono operos ir Šveicarijos orkestro „Neuchâtel Symphony Ensemble“ meno ir muzikos vadovu, jis taip pat daro ryškią tarptautinę karjerą, diriguoja didžiausiuose operos teatruose Paryžiuje, Berlyne, Frankfurte, Ciuriche, Tulūzoje. Jis yra bendradarbiavęs su tokiais garsiais menininkais kaip Lang Langas, broliai Jussenai, Gilles’is Apapas, Patrizia Ciofi, Emmanuelis Pahud, Bruce’as Liù, Rolando Villazónas, Karine Deshayes ir kitais.
Koncertas „Brucknerio įspaudai. LNSO, Victorien Vanoosten“ vyks balandžio 26 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Visą LNF 84-ojo sezono programą rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt. LNF 84-ojo koncertų sezono mecenatas – „Norfa“.
LNF inf.