Martinaitis, Rautavaara ir Straussas Roberto Šerveniko diriguojamo LNSO ir graikų fleitos virtuozo Stathiso Karapanoso koncerte

Balandžio 12-ąją orkestro muzikos koncerte Nacionalinėje filharmonijoje maestro Robertas Šervenikas, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) ir graikų fleitos virtuozas Stathis Karapanos pristatys įspūdingą lietuvių, suomių ir vokiečių kūrėjų muzikos programą. Algirdo Martinaičio „Nebaigtąją simfoniją“ papildys pirmąsyk atliekama jo „Gija“ simfoniniam orkestrui, fleitos garsynu vėjų kalbą perteiks Einojuhani Rautavaaros „Šokiai su vėjais“ ir filosofiškai nuteiks Richardo Strausso „Štai taip Zaratustra kalbėjo“.
Koncerte skambės du Algirdo Martinaičio opusai simfoniniam orkestrui – „Nebaigtoji simfonija“ ir „Gija“. Abu kūrinius skiria trys dešimtmečiai, tačiau sieja tas pats martinaitiškas kūrybos braižas.
„Nebaigtąją simfoniją“ kompozitorius sukūrė 1995-aisiais ir dedikavo maestro Juozui Domarkui. Šiandien A. Martinaitis sako: „Džiaugiuosi, kad mano „Nebaigtoji“ ir po 30 metų išliko tokia pati, nepasikeitusi ir toliau panaši į mane. Taip pat „neišmani“, nepretenzinga, kartkartėmis išdrįstanti pasirodyti (...). Simfonijos pavadinimą ir formą „skolinausi“ iš F. Schuberto, kūrinyje yra užuominų į R. Wagnerio, W. A. Mozarto, J. Sibelijaus muziką: šie vardai buvo tarsi kelio ženklai, pristabdantys greitį, kad nenukrypčiau į savo kūrybinį egoizmą: „Taip kalbėjo Martinaitis...“
„Gija“ koncertinėje scenoje skambės pirmą kartą. Kompozitorius paaiškina, kad „ši dešimties minučių muzika – tai lyg ekslibris, telpantis į voką ir Gijos Kančeli (Giya Kancheli) vardu siunčiamas į dabar nerimastingą Sakartvelą. Tą laiškelį neša Liūdesio Angelas (tai vieno G. Kancheli kūrinio pavadinimas), nes pašto karvelis jau pašautas kažkur Ukrainoje.“
Šio simfoninės muzikos koncerto dėmesio centre yra ne tik skambėsianti muzika, bet ir svečias solistas – Graikijos jaunosios kartos atlikėjas Stathis Karapanos. Į fleitos pasaulį atėjęs būdamas vos penkerių, grodavo šiuo instrumentu visur ir visada. Tarp asmenybių, su kuriomis fleitininkui teko muzikuoti ir kurios padarė įtaką, minimi Zubinas Mehta ir Yutaka Sado; su Christophu Eschenbachu jis yra surengęs įsimintinų pasirodymų įvairiose pasaulio scenose. Greta grojimo klasikine fleita S. Karapanos domisi japonų šakuhači fleitos subtilybėmis, noriai įsitraukia į įvairių grupių muzikinę veiklą nuo laisvojo džiazo iki sunkiojo roko, o šį vakarą mūsų scenoje gros skirtingomis fleitomis.
S. Karapanos su LKO atliks vieną savičiausių suomio Einojuhani Rautavaaros kūrinių – Koncertą fleitai ir orkestrui „Dances with the winds“ („Šokiai su vėjais“). Šio 1974 m. sukurto koncerto solo partija atliekama net keturiomis fleitomis! E. Rautavaara rašė nepaprastai gražią muziką – joje nėra nė ženklo banalybės ar paviršutiniškumo. Jis buvo mistikas, manąs, kad jo opusai jau egzistuoja „kitoje realybėje“, o jo darbas – saugiai perkelti kūrinį į šį pasaulį. „Tvirtai tikiu, kad kūriniai turi savo valią, nors kai kam ši mintis juokinga“, – sakė kompozitorius.
Koncertą vainikuos Richardo Strausso simfoninė poema „Štai taip Zaratustra kalbėjo“ (1896) – vienas retų atvejų muzikos istorijoje, kai filosofinis Friedricho Nietzsche’s veikalas tapo muzikinės interpretacijos objektu. R. Straussą patraukė idėjos originalumas, naujumas ir tuometinės vokiečių inteligentijos nuotaikos. Kūrybinę brandą pasiekęs kompozitorius į šį veikalą sudėjo nemažai puikių atradimų, pademonstravo įspūdingas orkestruotės naujoves.
Koncertas „Taip kalbėjo Zaratustra. LNSO, Robertas Šervenikas, Stathis Karapanos“ vyks balandžio 12 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Visą LNF 84-ojo sezono programą rasite interneto svetainėje www.filharmonija.lt. LNF 84-ojo koncertų sezono mecenatas – „Norfa“.
LNF inf.