Festivalis „Kuršių nerija“ – nuo Baroko epochos šedevrų iki šiuolaikinių kompozicijų

Nuostabiame Lietuvos kurorte Neringoje šią vasarą jau 27-ą kartą vyks tradicinis Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir Neringos savivaldybės rengiamas kamerinės muzikos vasaros festivalis „Kuršių nerija“. Jis atlieps nuo pat pradžių puoselėjamą idėją – į pajūrį atvykstantiems poilsiautojams ir turistams pateikti iškiliausius praeities epochų ir Baltijos regiono šiuolaikinių kompozitorių kūrinius. Rugpjūčio 5 – rugsėjo 6 d. Nidoje, Juodkrantėje ir Pervalkoje bus pristatytos aštuonios programos, dvi iš jų bus atliktos ir Nidoje, ir Juodkrantėje, taigi iš viso numatyta dešimt koncertų.
Puikių muzikantų profesionaliai atliekamos „Kuršių nerijos“ festivalio programos sulaukia ypatingo klausytojų dėmesio ir gero kritikų įvertinimo. „Kaip ir kasmet, 27-ajame „Kuršių nerijos“ festivalyje skambės daug nuostabios, ekspresyvios, nuotaikingos muzikos“, – sako festivalio ir jo orkestro meno vadovas Robertas Beinaris.
Ansamblio „Musica humana“ ir prof. Algirdo Vizgirdos kadaise inicijuotas, o dabar prof. R. Beinario vadovaujamas Tarptautinis kamerinės muzikos vasaros festivalis ilgainiui tapo tradiciniu reikšmingu pajūrio regiono kultūrinės raidos akcentu.
„Visais laikais į Neringą, žavų gamtos sukurtą kraštą, važiavo ir, neabejoju, važiuos muzikai, tapytojai, skulptoriai, architektai, rašytojai, poetai... Šis įstabaus savitumo žemės ruoželis, skiriantis jūrą nuo marių, traukia visus, tarytum jame būtų užkoduota transcendentinė energija, priartinanti mus prie amžinybės“,– yra sakęs festivalio sumanytojas ir ilgametis jo meno vadovas profesorius A. Vizgirda.
Dabartinis festivalio meno vadovas prof. R. Beinaris, tęsdamas festivalio tradicijas, šią mintį tik patvirtina ir papildo naujais sumanymais: „27-asis kamerinės muzikos festivalis „Kuršių nerija“ išsiskiria ne tik turininga programa, bet ir savo dvasia – tai vienas iš nedaugelio muzikos renginių Lietuvoje, kur menas ir gamta susilieja į vientisą harmoniją. Čia pušynų tyla ir jūros artumas tampa neatsiejama koncertų dalimi – čia muzika skamba kitaip, natūraliai įsiliedama į išskirtinę aplinką. Festivalio klausytojai – tai nuolatinis partneris, ansamblio narys, sąmoningas kultūros ieškotojas, kuris atvyksta čia ne tik pabūti, pailsėti, bet ir klausytis nuostabios muzikos. Festivalis brangina kokybę ir tikrą ryšį tarp atlikėjo ir klausytojo – čia muzika tampa dialogu, o kiekvienas koncertas virsta bendra menine kelione. Tarp žiūrovų neretai susitinka menininkai, mąstytojai, kultūros keliautojai, šeimos, sugrįžtančios metai po metų. Kiekvienas koncertas tampa tarsi jaukiu susibūrimu, kur atstumai tarp scenos ir salės ištirpsta. Festivalio programa taip pat lieka ištikima kokybei ir meniniam smalsumui. Skamba muzika nuo Baroko epochos šedevrų iki šiuolaikinių kompozicijų, edukacinių projektų. Festivalis kviečia ne tik klausytis, bet ir patirti – atrasti naujus autorius, netikėtas interpretacijas, muzikos bei aplinkos ryšį. Tai gilaus klausymosi erdvė, kurioje klasikinė muzika skleidžiasi ne tik koncertų salėse, bet ir tarp pušų, ant kopų, šalia marių, po senųjų bažnyčių skliautais. Tokia aplinka muzikai suteikia naują prasmę – kiekvienas garsas čia įgyja erdvinį atgarsį gamtoje, kiekvienas tylos momentas susilieja su vėjo šnarėjimu ar jūros ošimu. Kuršių nerija – tai lyg atokvėpis nuo kasdienybės, o festivalis čia tampa kultūriniu švyturiu, kviečiančiu muziką ne tik girdėti, bet ir jausti.“
Pagal ilgametę festivalio tradiciją pagrindiniu jo atlikėju išlieka Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinės muzikos ansamblis „Musica humana“, išaugantis į orkestrą. Renginio programose dalyvauja įvairūs instrumentininkai, solistai vokalistai ir ansambliai.
Rugpjūčio 5 d. festivalio atidaryme Nidos bendruomenės namuose nuskambės orkestro „Musica humana“ ir solistų atliekama programa „Angelo alsavimas“, o joje – Henry Purcello, Ennio Morricone’s, Antonio Vivaldi, Geraldo Finzi ir kitų kompozitorių kūriniai. Vivaldi muzikos gija nusidrieks į kitą festivalio programą „Antonio Vivaldi metų laikai“. Ją rugpjūčio 6 d. Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje ir rugpjūčio 8 d. Nidos bendruomenės namuose su R. Beinario diriguojamu orkestru atliks solistės Asta Krikščiūnaitė (sopranas), Inga Kuizinaitė, Ramunė Grakauskaitė, Toma Bandzaitytė-Puplauskė, Marija Pranskutė (smuikai).
Rugpjūčio 9 d. Pervalkos Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro terasoje sklis orkestro ir fleitininkės Ievos Kuprevičiūtės atliekama Antonio Vivaldi, Johanno Sebastiano Bacho, Wolfgango Amadeaus Mozarto, Ennio Morricone’s ir kitų kompozitorių kūrinių programa „Vasaros muzika“.
Čiurlionio metais festivalyje bus pagerbtas šio mūsų tautos genijaus atminimas. Rugpjūčio 12 d. Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje ir rugpjūčio 13 d. Nidos bendruomenės namuose skambės programa „Giesmė Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui – 150“, o ją su festivalio orkestru atliks solistai Dovilė Kazonaitė (sopranas), Ieva Kuprevičiūtė (fleita), Sonata Alšauskaitė (fortepijonas) ir Motiejus Bazaras (Martenot bangos).
Rugpjūčio 14 d. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro koncertų salėje publikos lauks filmo premjera. Bus rodoma filmuota opera-triptikas „Neringa“ (Jūra, Kopos, Pušys)“. Jos premjera įvyko 2021 m. festivalyje „Kuršių nerija“. Tai istorinė opera apie Kuršių nerijos žemę, paliekanti ryškius pėdsakus Lietuvos kultūroje. Jos muziką kūrė trys kompozitoriai: Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Loreta Narvilaitė ir Algirdas Martinaitis.
Tradiciškai paminint Žolinę rugpjūčio 15 d. Nidos bendruomenės namuose orkestras su solistais surengs koncertą „Žolinės. „Nendrių giesmės“. Skambės Johannas Sebastianas Bachas, Saulius Šiaučiulis, Augustas Klughardtas ir kiti.
Rugpjūčio 16 d. festivalį ugningais ritmais kaitins mušamųjų instrumentų ansamblis „Giunter percussion“. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje skambės su obojininku R. Beinariu atliekama programa „Festivalio muzikos švyturys, kvėpuojantis ritmais“.
27-osios „Kuršių nerijos“ pabaigai numatytas spalvingas instrumentinės muzikos koncertas „Gėlių laikrodis“, o jo programoje – Johannas Sebastianas Bachas, Antonio Vivaldi, Wilhelmas Friedemannas Bachas, Jeanas Françaix, Darius Milhaud. Su orkestru „Musica humana“ solo gros Zbignevas Ibelhauptas (fortepijonas), Rūta Rikterė (fortepijonas), Robertas Beinaris (obojus), Rimvydas Savickas (klarnetas).
Visa informacija apie festivalio „Kuršių nerija“ renginius yra interneto svetainėje filharmonija.lt. Bilietus į koncertus galima įsigyti internetu kakava.lt ir filharmonija.lt bei kakava.lt kasose.
LNF inf.
Festivalio „Kuršių nerija“ 2025 programa